Cesta

 
  Osobne odporúčam si kúpiť letenky/autobusové lístky v predstihu, vyhnete sa tým prehnane vysokým cenám, najmä v lete. Londýn má 4 hlavné letiská (Heatrow, Luton, Stansted, Gatwick) a letenky sa opláca kupovať v závislosti od toho kde je vaša cieľová destinácia. Ako príklad uvediem, ak máte ísť bývať na Stratford, (východný Londýn) a letenka na Luton je o pár eur lacnejšia ako na Stansted, odporúčam aj tak priletieť na Stansted, nakoľko peniaze čo ušetríte na letenke miniete na MHD + ušetríte čas.

 

Čo spraviť pred odletom

  Pokiaľ idete do zahraničia, musíte si na Svk zrušiť zdravotné a sociálne poistenie (netýka sa študentov) a následne akonáhle sa zamestnáte, pracovnú zmluvu preposlať na Slovensko. V opačnom prípade riskujete že porušíte zákon a je za to nepekná pokuta.. Všetkým tiež odporúčam si so sebou zobrať aspoň základné lieky na či už žalúdočné problémy alebo zvýšenú teplotu, zmena klímy môže občas vyvolať aj menšie zdravotné nepríjemnosti.
 
Tiež je veľmi dôležité sa uistiť či máte platné (a na ako dlho) doklady ako cestovný pas a občianský preukaz. Najlepšie je zobrať si ich oba zo sebou, lebo hoc je Británia súčasťou EU, môže sa stať že niekde nebudú váš občianský preukaz akceptovať a budú od vás požadovať cestovný pas. Tiež sa zíde vodičský preukaz, hoc tiež býva občas problém s jeho uznaním u zamestnávateľa, niektorí s tým problém nemajú a tak môžte dostať aj lepšiu prácu

 

NIN, Bankový účet, Oyster, sim karta

  National Insurence Number (NIN) bude váš vôbec prvý oficiálny doklad o tom, že ste oficiálne v Británií a že môžte pracovať. Bez NIN sa dá pracovať prvých pár týždňov, pokiaľ zamestnávateľovi poviete že už máte vybavený pohovor a že im ho následne prinesiete. Na základe tohto čísla totiž bude zamestnávateľ za Vás platiť dane a odvody, preto je dôležité ho mať čo najskôr a pohovor vybavený ešte pred príchodom do Británie. Hoc je pravda, že oficiálne sa dá vybaviť pohovor naň až po príchode sem, poradím Vám ako to spraviť ešte pred príchodom, aby už pár dní po prílete mohli ísť na daný pohovor a mohli dostať NIN čo najskôr. 
 
 Vybavenie bankového účtu býva pre mnohých často krát veľkým problémom, nakoľko každá banka (a neraz aj každá pobočka) má svoje vlastné pravidlá a tak sa neraz stáva že mnohí našinci nemajú bankový účet ani po pár mesiacov strávených v Británií, čo koniec koncov môže mať aj vplyv na získaní práce. Svojím klientom s tým samozrejme pomáham, nakoľko po mnoho desiatkách hodín strávených v bankách počúvaním čo všetko akceptujú a čo nie, aby mi to následne ich kolega celé vyvrátil a povedal že to tak nie je... :) som získal veľmi cenné skúsenosti ako s nimi komunikovať, čo treba priniesť a čo povedať.
 
 MHD karta alebo Oyster card  -  Pokiaľ idete do Londýna na 1-3 dni, kupovať Oyster-ku sa vám nijak extra nevypláca, pokiaľ tu však chcete zostať žiť a pracovať, je to doslova nevyhnutnosť, nakoľko cestovné v Londýne dosť nákladné. Kúpou Oysterky ušetréte nemalé peniaze, prípadnou týždenkou resp mesačenkou nehovoriac. Túto kartu si viete kúpiť online ako aj na každej jednej stanici metra, stojí 5 libier (vratný depozit).
 
 Sim karta - Pri hľadaní práce resp rozosielaní vaších životopisov po zamestnávateľoch je potrebné uviesť 2 základné kontaktné údaje - email (britský, žiadne frantisek.vesely@azet.sk ale frantisek.vesely@gmail.com) a telefónne číslo (tiež britské, na žiadne slovenské/české vám nikto nikdy nezavolá aby ste prišli na pracovný pohovor). Sim kartu odporúčam si zadovážiť čo najskôr po príchode.

 

Na čo si dať pozor

  1. Podvodníci
Bohužiaľ, napriek veľkej snahe britskej vlády trvdo bojovať voči podvodníkom, sa aj tak vystytujú prípady, kedy mnohí Slováci sú oklamaní, podvedení, prípadne sa stanú novodobými otrokmi.. Čo je ešte horšie, keď ten kto vás vykorisťuje je Váš krajan, možno aj z Vášho mesta.. 
 
Príklad z leta 2016: Slovák cez internet nalákal iných slovákov aby prišli do Anglicka, zaplatil im letenky, vybavil prácu, ubytovanie.. Realita bola však taká, že bývali 6ti na izbe, pracovali za menej ako 10 libier na deň a nakoľko po príchode mu odovzdali svoje doklady, nemali sa ani ako vrátič naspäť.
Ja na rozdiel o týchto ľudí spolupracujem s overenými poskytovateľmi ubytovania, zamestnávatelia po ktorých rozosielam Vaše životopisy  sú všetci registrovaní v obchodnom registry + poskytujú pracovnú zmluvu.

 

  2. Práca na čierno

Práca na čierno súvisí s prvým bodom, nakoľko ak Vám niekto na pohovore povie že zmluvu nedostanete ale že Vám bude normálne platiť, nikdy to tak nebude.. Píšem to aj z vlastnej skúsenosti, keď som svojho času robil pre jednú reštauráciu kde nikto z nás nemal pracovnú zmluvu, dostávali sme cash výplatu a všetci sme boli spokojní až do istého momentu.. Do momentu kedy sa majiteľ rozhodol že zarábame nejak veľa, že nemáme nárok na dovolenku, že jedlo si máme zabezpečiť sami, atď.. Okrem toho že som prišiel o cca 470 libier na výplate, keď k tomu pripočítam nevyplatenú dovolenku, bavíme sa už o celkom slušnej sume ktorú som nikdy nedostal a ani nedostanem...
Zlaté pravidlo pre prácu v zahraničí znie: vždy na zmluvu! 
 
  3. Málo financnií
Často krát sa stretávam s otázkami koľko peňazí je vhodné si so sebou vziať, aby to vystačilo do prvej výplaty.. Moja odpoveď vždy znie, čím viac, tým lepšie.. Mnohé podniky totiž platia týždne, niektoré raz za dva týždne, niektoré mesačne a tým pádom hoc by ste aj začali už po týždni po príchode pre pracovať, nebyť na takúto situáciu pripravený môže spôsobiť nepríjemnosti. Určite odporúčam byť finančne pripravený na mesiac a pol (nájom, cestovné, strava).

 

Anketa

Odkiaľ ste sa o mne dozvedeli?

Facebook 132 36%
Google 125 34%

Celkový počet hlasov: 367